İnternet Yayıncılığında Yeni Dönem

RTÜK tarafından yürürlüğe alınan Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik her ne kadar sansür tartışmalarının gölgesinde kaldığı ise de İnternet Medyası için yeni bir başlangıç. Yıllardır devlet tarafından tanınmamaktan şikayet eden internet medyası için ilk adım böylece atıldı. Bu yönetmelik  bazı belirsizliklere sahip olsa da denetim sorununu çözmek ve sektöre yeni bir yol açmak için önemli bir girişim.

Resmi Gazete‘de yayımlanarak yürürlüğe giren “Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik” aslında ilk etapta kamuoyunda genel algılandığı şekli ile sadece bir denetim mekanizmasının hayata geçirilmesinden ibaret değil. Son yıllarda Türkiye’de büyük kitlelere ulaşan bluTV, puhuTV ve Netflix gibi platformları doğrudan ilgilendiren ve bu nedenle yaygaraların kopmasına neden olan bu yönetmeliğin birazda olumlu yanlarını irdelemek gerek.

Son yıllarda internetin hayatın her alanında yer alması ile oluşan başı bozukluğu kontrol altına alma gereği duyulmasının ardından internet üzerinden yapılan istismar ve manipülasyonlara bir dur demek için bir şeyler yapmak gerekiyordu. Yabancı şirketlerin Türkiye’deki faaliyetlerinin kontrol altına girecek olmasının, denetim ve lisanslama zorunluluğunun yanı sıra gelelim daha küçük ölçekli işletmeci, yayıncı ve içerik üretenleri nasıl etkileyeceğine.

YENİ BİR BAŞLANGIÇ

İNTERNET TV Adı altında verilecek olan yayın lisansı aslında internet medyası için devrim niteliğinde bir karar. Zira bir çok lisanslı uydu kanalı, basılı medya veya radyodan daha profesyonel anlayış ile yönetilen internet medyası kuruluşları var. Bunları yok saymak sektöre yatırım yapılmasını da engelleyen sebeplerden biriydi. Uydu yayıncılığının maliyetleri nedeni ile bir çok yerel kanal yayınına son verirken bir çok haber portalı youtube ve benzeri platformlardan mükemmel yayıncılık örnekleri sergileyebiliyor.

RTÜK aslında her ne kadar küçük ölçekli içerik üreticileri zorlayacak gibi görünse de İnternet TV formatında yayın hayatına sürdürmek isteyenlere de resmi bir fırsat vermiş oluyor. Üniversitelerde pek çok öğrenci pratik yapacak kurum bulamadan diploma sahip olurken İnternet yayıncılığında başlayacak bu yeni dönem onları içinde yeni iş kapıları açacağını düşünüyorum. Bu yönetmeliğin yayınlanması ile proje ve fikir aşamasında olan bir çok iş modelinin önünü açılacaktır.

KİMLERİ KAPSIYOR

Aslında en çok merak edilen konu bu yönetmeliğin kimleri etkileyeceği. Özellikle yerel medyada faaliyet gösteren bir çok haber sitesi ve web tv formatında yayın yapan bir çok yayıncı bulunuyor. Aslında RTÜK’ün İNTERNET TV tanımı konuyu kısaca açıklığa kavuşturmuş.

”İnternet televizyon yayını: Bireysel iletişim hizmetlerinin dışında, programların bir yayın akış
çizelgesine dayalı olarak izlenebilmesi amacıyla bir medya hizmet sağlayıcı tarafından sunulan
şifreli veya şifresiz görsel-işitsel yayın hizmetinin internet ortamından yayınlanmasını”

Yani geleneksel olarak video galeri mantığı ile yada zaman zaman Facebook ve youtube gibi platformlar üzerinden yapılan yayınlarla video içerik üretenler bu tanımın dışında kalıyor. Fakar bir platform veya yazılım aracılığı ile sürekli bir yayın akışı sunan internet siteleri bu çerçevede lisans alma zorunda olacaklar.

İNTERNET TV NASIL KURULUR

İlk olarak işin teknik alt yapısından ziyade lisans işlemlerinin yürütülmesi için RTÜK’ün belirlediği şartları uyan bir ticari yapı oluşturmak gerekiyor. İnternet TV lisansı başvurusu yapabilmek için eğer mevcut değil ise en az 50 BİN TL ödenmiş sermayesi bulunan bir Anonim şirket kurmak gerekiyor. Daha sonrasından RTÜK tarafında belirlenen başvuru evrakları ve yayın isminizin marka tescili ile birlikte yazılı başvurunuzu yapabilirsiniz.

Kurul tarafından yapılacak incelemenin ardından eğer lisans alma hakkı kazanırsanız İnternet Televizyonu Lisans ücreti olarak belirlenen 100. BİN TL’yi nakit veya taksitli olarak ödemesini yaptıktan sonra artık Türkiye yasalarına göre resmi bir basın yayın organı olarak yayınlarınızı sürdürebilirsiniz

İşin teknik alt yapısı ile ilgili başka bir yazıda bilgilendirme yapmaya çalışacağım

Utku KAYNAR

Tagged with: , , ,
Posted in Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Haber Sitenizde bir organizasyonu canlı olarak yayınlamak mı istiyorsunuz ? Ekibimiz sizin adınıza canlı yayın yapıyor

Belediyeler, Dernekler ve Kamu Kuruluşlarının toplantı, konferans gibi etkinliklerini canlı yayınlıyoruz

Amatör Spor Müsabakaları, Okul maçları, yarışlar gibi bir çok spor etkinliğini canlı yayınlamanız için size yardımcı olabiliriz